حمایت معماران  وگروه های مختلف معماری از  اهدای جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی

حمایت معماران وگروه های مختلف معماری از اهدای جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی

معماران وگروه های مختلف معماری پیرو مصوبه شورای هنر شوای عالی انقلاب فرهنگی مبنی...
شورای هنر کلیات جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی راتصویب کرد

شورای هنر کلیات جایزه ملی معماری انقلاب اسلامی راتصویب کرد

چهارمین جلسه شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست سید عباس صالحی وزیر...
با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هنر بودن معماری به رسمیت شناخته شد

با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هنر بودن معماری به رسمیت شناخته شد

با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هنر بودن معماری به رسمیت شناخته شد به گزارش...

با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هنر بودن معماری به رسمیت شناخته شد

با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هنر بودن معماری به رسمیت شناخته شد

به گزارش شورای عالی انقلاب فرهنگی در چهارمین جلسه شواری هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دومین دستور جلسه خود به بررسی پیشنهاد تأمین قانون مالکیت معنوی آثار هنری به حوزه طراحی و معماری اختصاص داشت که با مصوبه این شورا معماری به عنوان هنر شناخته و از قانون مالکیت معنوی محصولات هنری تبعیت می کند.

در این جلسه دکتر امیر محمدخانی رییس بنیاد معماری انقلاب اسلامی در این خصوص اظهار داشت: آثار هنرمندان معماری به لحاظ حقوقی ثبت نمی‌شود و به همین دلیل این آثار به راحتی کپی می‌شود و خالق ایده نمی‌تواند در صورت کپی آثارش از مراجع قانونی پیگیری کند.

وی به قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان اشاره کرد و گفت: تنها قانون برای حمایت از هنرمندان این قانون که مصوب سال 1348 است و طبق آن حمایت از مالکیت اثر بر عهده وزارت ارشاد است و همچنین در بند 7 ماده 2 این قانون به حمایت از اثر معماری از قبیل طرح و نقشه ساختمان تصریح شده است که در عمل این چنین نیست.

محمدخانی درخواست کرد: نظارت و اجرای این بند قانونی در اختیار یک ساختار مرتبط با حوزه معماری قرار گیرد.

سید عباس صالحی در ادامه گفت: در حال حاضر ثبت اثر در واحد ثبت آثار معاونت حقوقی انجام می‌شود  که متقاضی درخواست خود را برای ثبت اثر به این واحد ارائه می‌دهد و حق مالکیت معنوی احراز می‌شود که در حال حاضر 30 هزار اثر در حوزه‌های مختلف به واحد ثبت آثار ارجاع داده شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: وزارت ارشاد در حوزه‌های کتاب و رساله، شعر و ترانه، اثر سمعی بصری، موسیقی، نقاشی، مجسمه‌سازی و عکاسی حق مالکیت معنوی  و مجوز ثبت اثر را صادر می‌کند اما در حوزه معماری الزامی وجود ندارد و با درخواست صاحب اثر، ثبت می‌شود و نیاز به مجوز ندارد.

در پایان بررسی دستور جلسه که به بررسی پیشنهاد تأمین قانون مالکیت معنوی آثار هنری به حوزه طراحی و معماری اختصاص داشت، مقرر شد: معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جلسه‌ای با وزارت مسکن و شهرسازی و نهادهای ذی‌ربط داشته باشد و پیش‌نویس ماده واحده تأمین قانون مالکیت معنوی آثار هنری به حوزه طراحی و معماری در جلسه آتی شورای هنر ارائه شود.

 تاریخ : 1399/10/9 | 479 بازدید